روشهای تامین مالی و جذب سرمایه گذار برای کسب و کار ها

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فعالان اقتصادی قطعا تامین سرمایه برای راه‌اندازی یک کسب و کار تازه همراه یا اجرای طرح‌های توسعه‌ای، خواهد بود. اما علت اینکه تامین سرمایه میان عوامل متفاوت و گوناگون که کسب و کار با آن‌ها درگیر است مهم بوده چیست؟ انتخاب گزینه صحیح از بین روش های تامین سرمایه، قادر است سبب موفقیت یک طرح یا کسب و کار شود؛ آنگونه که انتخاب گزینه اشتباه می‌تواند شما را از پیشرفت باز دارد و حتی سبب شکست یک کسب‌وکار شود.پس با ارتان پردازش تا آخر این مقاله همراه باشد.

با توجه به هزینه‌های مالی و زمانی راه های تامین سرمایه، کسب‌وکارهای گوناگون تمایل دارند که بدانند که آسان ترین راه های تامین مالی چیست که با انتخاب گزینه صحیح و بجا موفق شوند هزینه‌های خود را به کمترین میزان رسانده و  کسب‌وکار خود را تضمین کنند.

در این مقاله شیوه های تامین مالی کسب و کار را بررسی میکنیم و شما را در انتخاب مناسب ترین روش تامین سرمایه، راهنمایی می‌کنیم.

بررسی فهرست محتوا

 • تامین مالی به کمک سرمایه شخصی و سرمایه دوستان و نزدیکان
 • مشارکت با افراد
 • استفاده از وام و تسهیلات بانکی
 • تناقض بدهی و حق مالی
 • جذب سرمایه از روش سرمایه‌گذاری خطرپذی

تامین مالی با بهره گیری از سرمایه شخصی و سرمایه دوستان و نزدیکان

بهره گیری از سرمایه شخصی، از روش های اولیه میباشد که برای تامین مالی کسب و کار به ذهن افراد می‌رسد. هنگامی که فردی سرمایه شخصی کافی نداشته باشد، از سرمایه دوستان و نزدیکان بهره میگیرد.

مزیت ها:

 • سرمایه گذا در عرض زمان کمتر و هم چنین انرژی کمتر، امکان شروع فعالیت مد نظر را برای خود تامین میکند.
 • سرمایه گذار مالکیت کسب و کار خود را با شخص دیگری تقسیم نمی‌کند؛ بدر نتیجه اگز طرح با موفقیت اجرا شود، سود بیشتری را کسب میکند.

معایب:

 • در اغلب اوقات علاوه بر سرمایه خود فرد سرمایه دوستان او نیز برای راه‌اندازی کسب و کار و همچنین عملی کردن طرح مد نظر کافی نمیباشد.
 • اغلب چون آشنایان ما سرمایه گذاران مجربی نیستند؛ در نتیجه  امکان دارد که جلب اعتماد آن‌ها کار بسیار سختی شود.
 • این روش از ریسک بسیار بالایی برخوردار است و اگر طرح به موفقیت ختم نشود، نه تنها در حوزه کاری دچار اختلال میشود بلکه زندگی شخصی فرد هم دچار برخی اختلالات خواهد شد.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

تامین مالی به کمک وام و تسهیلات بانکی

وام‌های بانکی از سری روش های رایج‌ جهت تامین مالی کسب و کار به حساب می آید. در حقیقت تجمیع منابع خرد افراد وراهنمایی آن‌ها به سوی فعالیت‌های مولد شرکت‌ها، از یکی از وظایف بانک‌ها بوده که  بسیار حایز اهمیت است.

مزیت ها:

 • وام‌های گوناگونی برای راه‌اندازی کسب و کارهای خرد به کارآفرینان اعطا می‌کنند که یکی از بهترین کمک ها برای تامین مالی محسوب میشود.
 • اگر موفق شوید که توجیه خوب و بجایی برای بانک داشته باشید احتمال اینکه مبلغ وام افزایش یابد خیلی بیشتر است.
 •  اغلب نرخ بازپرداخت سود تسهیلات  کمترین نرخ نسبت به سایر راه ها میباشد.
 • سهام کسب و کارتان به فردی واگذار نشده و در صورت موفقیت های قابل ملاحظه، تعهدات هیچ تغییری نسبت به بانک پیدا نمی‌کند.

معایب:

 • به دلیل اینکه متقاضی تسهیلات زیاد است، تامین مالی با استفاده از بانک، باید مراحل اداری و قانونی دراز مدت و گاها پیچیده و سخت را در پی دارد.
 • اینکه موفق شوید از بانک ها مبالغ بالاتری دریافت کنید احتمال کمتری دارد و این امکان را دارد که فرآیند تامین سرمایه را با ناکارآمدی‌های زیادی همراه کند.
 • این راه مناسب کسب و کارهایی که به درآمد پایداری که پاسخگوی بازپرداخت تسهیلات دریافت شده باشد نرسیده اند توصیه نمیشود و ممکن است در بدترین حالت باعث ورشکستگی شخص شود .

Bank Vectors & Illustrations for Free Download | Freepik

تناقض بدهی و حق مالی

توجه داشته باشید که نوعی تناقض ساختاری در بهره گیری از روش های تامین سرمایه  وجود دارد.مثلا اگر شما بخواهید که از ابزارهای بدهی مثل وام بانکی برای تامین مالی مورد نیاز کسب‌وکار خود استفاده کنید، به عنوانی دچار تعهدی ناگزیر شده اید؛در نتیجه اگر کسب‌وکار شما به نتیجه مطلوب نداشته باشد، دچار ضرر زیادی خواهید شد. دلیل این قضیه این است که بدهی شما به بانک، باید در هر حالت و شرایط حتما پرداخت شود.

به همین سبب، اغلب افراد متمایلند که سهام شرکت (حق مالی) خود را بفروشند و آن را با سایر اشخاص شریک شوند.اینگونه، اگر موفقیت شما قابل ملاحظه باشد یا که اگر ضرر کنید، تمامی سهامداران به نسبت خاصی سهمی که از شرکت دارند، از سود بهر میگیرند یا که دچار ضرر می‌شوند.

اگر از اینکه طرح هایتان حتما به موفقیت ختم خواهد شد اظمینان کامل دارید،بهتر است که از وام بانکی استفاده کنید تا سود مورد نظری را که بدست می آورید از دست ندهید.بالعکس اگر به هر علتی به سود مطلوب خود نرسید، وضعیت مالی وخیم تری خواهید داشت.

درمورد فروش سهام و شراکت با دیگران هم همین مسئله دوباره مطرح است. اگر به شراکت با دیگران تمایل دارید، در حقیقت ریسک خود را با سایر افراد تقسیم کرده‌اید؛ ولی این را نیز در نظر داشته باشید که از آنجایی که مالکیت کسب‌وکارتان را هم با سایر سهامداران شریک می‌شوید و در نتیجه در صورت اجرایی شدن طرح، سود کمتری را کسب خواهید کرد.

Character Thinking Images - Free Download on Freepik

تامین سرمایه با استفاده از روش سرمایه‌گذاری خطرپذیر

یکی از شیوه های تامین مالی کسب و کار، جذب سرمایه سرمایه‌گذاران خطرپذیر (venture capital) است. یعنی افرادی که به راحتی آماده میشوند تا ریسک کار را به گردن بگیرند.امروزه در ایران صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه یا خطرپذیری بالا وجود دارند که روی کسب‌وکارهای تازه کار سرمایه‌گذاری می‌کنند. اکثرا این صندوق‌ها تا موقعی که کسب‌وکار مد نظر به میزان معینی از رشد و بلوغ برسد به آن خدمات می‌دهند و پس از آن از آن خارج می‌شوند.

مزایا:

 • سرمایه‌گذاران در این روش خطرپذیری بالایی دارند؛ در نتیجه اگر طرح مطبلوبی داشته باشید، سرمایه مورد نیاز جهت فعالیت های پرریسکی مثل راه‌اندازی یک کسب و کار جدید را در اختیار شما قرار خواهد داد.
 • بهره گیری از این صندوق‌ها فقط محدود به تامین سرمایه لازم  شما نیست، بلکه در راه‌اندازی و اجرای طرح هم خدمات متفاوتی مثل منتورینگ تخصصی در پی خواهد داشت.

معایب:

 • در سرمایه‌گذاری روی کسب‌وکارهای تازه کار ریسک های بیشتری وجود دارد؛ در نتیجه صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه با سخت‌گیری بسیاری، از بین طرح‌های گوناگون تنها چند نمونه را که احتمال موفقیت بیشتری دارند گزینش می‌کنند.
 • اگر جذب سرمایه از طریق VCها باشد،شدیدا توصیه میشود که دخالت کردن آن‌ها را در تصمیمات شرکت را هم در نظر بگیرید. بنابرین، با این کار بخشی از اختیارات خود را از دست خواهید داد.

 

 

 

 

 

 

 

سرمایه گذاری

معرفی روش های ارزیابی طرح های سرمایه گذاری

معرفی روش های ارزیابی طرح های سرمایه گذاری

 

در سرمایه گذاری سرمایه، هدف حرکت دهنده همیشه کسب بازده بالایی است که می خواهد. این می تواند ارزیابی سرمایه گذاری کوتاه مدت یا بلند مدت باشد. اما برای الهام بخشیدن به سرمایه گذاری در یک پروژه، باید اطلاعات لازم را در مورد تمام مراحل سرمایه گذاری و بازگشت های احتمالی آن داشته باشید.

بنابراین می توانید با آشنایی با روش های ارزیابی طراحی سرمایه گذاری آن را راهی برای تشخیص این مشکل در نظر بگیرید. با ما همراه باشید تا این موضوع را عینا با مثال بررسی کنیم.

سرمایه گذاری

تعریف رتبه بندی سرمایه گذاری

طراحان هر پروژه باید سرمایه گذاری را برای تامین مالی جذب کنند. اما سرمایه گذاران سرمایه فقط برای یک پروژه بودجه نمی کنند. بسیاری از آنها از روش های تحلیلی سرمایه گذاری و روش های ارزش گذاری برای تخمین بازده عمر دارایی سرمایه خود با ملاحظات مختلف استفاده می کنند. رتبه بندی سرمایه گذاری تضمین می کند که منابع به درستی مستقر شده اند.

اساساً این رویکرد جذابیت هر پروژه شناسایی شده برای سرمایه گذاری را افزایش می دهد و بر این اساس، بودجه و سرمایه لازم را در اختیار طرح تجاری قرار می دهد. برای کسانی که به دنبال تجارت در این صنعت یا به عبارت دیگر سرمایه گذاری هستند، استفاده از ارزیابی های مالی شکلی از تحلیل بنیادی در نظر گرفته می شود که به آنها امکان می دهد روندها و سودهای بلندمدت را درک کنند.هدف از رتبه بندی پروژه های سرمایه گذاری چیست؟

پاسخ به این سوال واضح است زیرا تحلیل روند سرمایه گذاری بخش مهمی از برنامه ریزی مالی است. به زبان ساده، استفاده از روش ارزیابی طرح سرمایه گذاری به افراد کمک می کند تا تصمیمات بهتر و دقیق تری در مورد مکان سرمایه گذاری بگیرند. این روش به سرمایه اجازه می دهد تا به سرمایه گذاران نشان دهد که چه چیزی مهم است.

مثال:

به عنوان مثال، خطرات سرمایه گذاری را شناسایی می کند یا در مورد مزایای بالقوه طرح مورد نظر صحبت می کند. به طور کلی، رتبه بندی سرمایه گذاری یک عامل مهم در متعادل کردن ریسک سرمایه گذاری با بازده مورد انتظار در نظر گرفته می شود.

کسانی که وظیفه ارزیابی طرح های سرمایه گذاری را دارند باید به این سوال پاسخ دهند: آیا بازده مورد انتظار  سرمایه گذار ارزش ریسک ارزش را دارد؟ در واقع کار ارزیاب تشخیص مشکل است.

روش های رتبه بندی سرمایه گذاری هر کدام معیاری از عملکرد تخمینی سرمایه گذاری در نظر گرفته می شوند. البته این روش ها بر اساس مفروضات و افق های آینده شرایط را پیش بینی می کنند.

سرمایه گذاری

روش های رتبه بندی پروژه های سرمایه چیست؟

برای موفقیت یک پروژه، تحلیل مالی باید بر اساس برنامه ریزی استراتژیک برای دستیابی به اهداف سازمانی باشد.به همین دلیل، سرمایه باید از روش ارزیابی طراحی سرمایه گذاری برای قابلیت اطمینان گذرا استفاده کند. فقط در این صورت می توان هزینه های سرمایه گذاری و درآمد آن را تقریباً تخمین زد. تکنیک ها یا روش های سرمایه گذاری عبارتند از:

تاریخ برگشت سرمایه
نرخ بازده داخلی
جریان خالص ارزش

سرمایه گذاری هنگامی که یک پروژه از نظر عملکرد آینده بررسی می شود، حسابداران هزینه درآمد بالقوه تولید شده را تخمین می زنند. هزینه شامل پول نقد مورد نیاز برای سرمایه گذاری است. این درآمد آتی یا درآمد حاصل از فروش در پایان یک دوره معین دریافت خواهد شد.

ارزیابی زمان بازگشت سرمایه

دوره بازپرداخت سرمایه (دوره بازپرداخت) یا دوره بازپرداخت مشخص شده در فرمول (PBP) هزینه اوراق بهادار سرمایه گذاری تقسیم بر جریان سود سالانه است. این دوره معمولاً با محاسبه زمان صرف شده برای بازیابی سرمایه که معمولاً در سال بیان می شود تعیین می شود. این فرمول به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد که پیش بینی جریان های نقدی در بلندمدت دشوار باشد.

دوره بازپرداخت سرمایه معمولاً به عنوان فرمول از شروع تولید تا زمان بازیابی سرمایه گذاری اندازه گیری می شود.به طور کلی، گفته می شود که این دوره زمانی است که برای بازیابی یا حتی شکستن هزینه سرمایه گذاری طول می کشد. .

به عنوان مثال، شرکتی می خواهد 10 میلیارد تومان در پروژه سرمایه گذاریA سرمایه گذاری کند، این طرح ممکن است 5 میلیارد تومان در سال باشد. از آنجایی که سود انباشته در پایان 2 سال به 10 میلیارد تومان می رسد، مدت بازپرداخت 2 ساله خواهد بود.

سرمایه گذاری

بازگشت سرمایه

در این تکنیک، به عنوان یک معیار مالی، از فرمولی  استفاده می کنند که در آن میانگین بازده دارایی ها بر سرمایه گذاری اولیه شرکت تقسیم می شود. نتیجه به دست آمده از این فرمول نسبت کارایی را تعیین می کند. (روش نرخ بازده حسابداری) معمولاً برای در نظر گرفتن چندین اقلام استفاده می شود.

به عنوان مثال، یک شرکت 1.9 میلیارد تومان در یک پروژه 8 ساله سرمایه گذاری می کند و 2.4 میلیارد تومان پیش بینی می شود. بر این اساس، بر اساس بازده مورد انتظار و مدت زمان پروژه، یعنی 8 سال، میانگین درآمد سالانه 300 میلیون خواهد بود.ارزش فعلی خالص ارزش (NPV)

از دیگر روش های ارزیابی پروژه های سرمایه گذاری می توان به ارزش فعلی خالص اشاره کرد. این تکنیک تفاوت بین جریان نقدی فعلی ارزش و جریان نقدی فعلی ارزش را در یک دوره زمانی نشان می دهد. این اقدامات مالی برای ثبت کل ارزش سرمایه گذاریA در نظر گرفته شده است.

ارزیابی نرخ بازده داخلی

نرخ بازده داخلی که به عنوان بازده مورد انتظار سرمایه نیز شناخته می شود، در واقع نشان دهنده بازدهی به ازای هر دلار سرمایه گذاری است. در واقع، این فناوری معیاری برای سودآوری است که به چندین گروه از سرمایه گذاران سرمایه، صاحبان مشاغل و تحلیلگران اجازه می دهد تا گزینه های مختلف سرمایه گذاری را با هم مقایسه کنند.

ارزیابی شاخص سود

کسب و کارها نسبت های سودآوری را به عنوان معیار مهمی برای جذابیت یک پروژه یا سرمایه گذاری در نظر می گیرند. این شاخص فرمول خاص خود را دارد که با تقسیم تمام جریان های نقدی آتی پروژه ارزش فعلی بر سرمایه گذاری اولیه محاسبه می شود. این شاخص نشان می دهد که برای هر سرمایه گذاری چقدر پول به دست می آید.

سرمایه گذاری

مزایا و معایب روش های مختلف ارزیابی طرح های سرمایه

هر یک از روش های سرمایه گذاری مزایا و معایب خاص خود را دارد.به همین دلیل باید به این موارد توجه کنید تا نقاط قوت و ضعف آنها را بسنجید. در زیر به مزایا و معایب هر روش می پردازیم.

دوره بازپرداخت

+ این روش تاکید می کند که سودهای سریع حتماً اتفاق می افتد و زمانی استفاده می شود که جریان نقدی یک مشکل در نظر گرفته شود.

رویدادهای پس از دوره بازپرداخت با استفاده از این روش نادیده گرفته می شوند.

حاشیه سود متوسط

در بین روش های ارزیابی طرح سرمایه گذاری، تنها این روش از مفهوم سودآوری استفاده می کند.

_ با این رویکرد، نوسانات بالا ممکن است از دید تحلیلگر دور بماند و میانگین بازده ممکن است گمراه کننده باشد.

سود خالص ارزش

+ با استفاده از این روش، مقدار پول از دست رفته ارزش در طول زمان تخمین زده می شود.

تصمیم گیری در مورد نرخ تنزیل مناسب می تواند دشوار باشد.

کلام آخر

هنگام طراحی سرمایه گذاری باید چند نکته را در نظر گرفت. در این صورت، با کمک حسابداران و با استفاده از روش ارزیابی پروژه سرمایه گذاری، افرادی که می خواهند سرمایه را در پروژه ای قرار دهند، تعیین می کنند که آیا یک پروژه ارزش سرمایه گذاری است یا خیر.از تکنیک های مورد استفاده در این رویکرد می توان به ارزش فعلی، نرخ بازده داخلی و دوره بازپرداخت سرمایه اشاره کرد.

رایانش ابری چیست؟ کاربرد فناوری رایانش ابری

رایانش ابری چیست؟ کاربرد فناوری رایانش ابری

رایانش ابری چیست؟ کاربرد فناوری رایانش ابری

 

امروزه تعداد کمی از شرکت ها هستند که با خدمات ابری آشنایی ندارند. کسب و کارها و سازمان های بزرگ و کوچک از زیرساخت ابری برای سازماندهی اطلاعات و فعالیت های خود استفاده می کنند. زیرا خدمات زیادی ارائه می دهد. کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات بر این باورند که در آینده ای نه چندان دور فناوری اطلاعات به صورت رایانش ابری یا رایانش ابری خلاصه می شود. بنابراین داشتن دانش و استفاده از خدمات محاسباتی ابری برای همه گروه ها حیاتی است.

مارک بنیوف، مدیر عامل Salesforce می گوید:

“اگر کسی از من بپرسد که محاسبات ابری چیست، به جای پاسخ با تعریف علمی، به آنها می گویم که محاسبات ابری بهترین راه برای اداره یک تجارت است.”

استفاده از خدمات محاسباتی ابری به شرکت ها کمک می کند تا نگران نگهداری و در دسترس بودن زیرساخت خود نباشند. در عین حال هزینه های عملیاتی سازمان نیز به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت. ابری Computing خدمات بسیاری را در اختیار کاربران خود قرار می دهد که شامل نرم افزارها و ابزارهایی مانند سرورها، برنامه ها، ذخیره سازی داده ها، پایگاه های داده و شبکه های مختلف می شود.با کمک خدمات محاسباتی ابری می توانید فایل ها و داده ها را به جای سرورها یا هارد دیسک های اختصاصی در پایگاه داده ذخیره کنید. این ویژگی به شما کمک می کند تا در هر زمان و هر مکان به برنامه های خود دسترسی داشته باشید.

رایانش ابری چیست؟ کاربرد فناوری رایانش ابری

محاسبات رایانش ابری چیست؟ تعریف ساده

محاسبات ابری، به ساده‌ترین عبارت، روشی متفاوت برای ارائه خدمات از طریق اینترنت است. محاسبات ابری مجموعه ای از ابزارهای کمکی است که دسترسی مداوم به ابزارها و نرم افزارها را فراهم می کند. یکی از مزایای این سرویس مقرون به صرفه بودن آن است زیرا کاربر با توجه به میزان مصرف هزینه پرداخت می کند. از یک طرف، زیرساخت نرم افزار و مدیریت آن بر عهده شرکت ارائه دهنده خدمات محاسباتی ابری است و خریدار با هزینه کمتر از دسترسی مداوم به سرویس برخوردار است.

 

نمونه فناوری کامپیوتر ابری | درایو گوگل

حتماً می خواهید یک فایل را برای دوست یا همکار خود ارسال کنید و فکر کرده اید که چگونه چنین فایلی را به اشتراک بگذارید. ممکن است Google Drive را در نظر گرفته یا امتحان کرده باشید. Google Drive یک سرویس Google است که به شما کمک می کند فایل ها و اسناد را در فضای خود ذخیره و به اشتراک بگذارید.می توانید فایل را در گوگل درایو آپلود کرده و به راحتی با دوستان خود به اشتراک بگذارید. حالا بیایید چند سوال بپرسیم:

 

آیا برای دسترسی به فضای Google Drive خود به دفتر Google رفتید؟

البته که نه.

آیا برای دسترسی به فضای Google Drive خود محدود به ساعات کاری هستید؟

البته که نه.

آیا آنتی ویروسی برای ذخیره اسناد خود در Google Drive نصب کرده اید؟

البته که نه.

آیا برای سرور برای آپلود فایل ها در گوگل هزینه ای پرداخت کرده اید؟

البته که نه.

آیا برای کار در Google Drive به رایانه گره خورده اید؟

البته که نه.

در واقع، محاسبات ابری هزینه استفاده از خدمات را برای شما کاهش داده و کار شما را با محدودیت های کمتری انجام داده است. شما محدود به ابزار نیستید. با استفاده از تلفن همراه، تبلت و لپ تاپ می توانید به Google Driver دسترسی داشته باشید. همچنین می‌توانید در هر زمانی از هر کجای دنیا به Google Drive دسترسی داشته باشید. می توانید مطمئن باشید که گوگل ایمن است.

 

در واقع، محاسبات ابری فرصتی برای ارائه دهندگان خدمات است تا بهتر از قبل به مشتریان خدمات ارائه دهند.

 

رایانش ابری چیست؟ کاربرد فناوری رایانش ابری
نمونه فناوری کامپیوتر ابری | CEFIDAR ابریA

نرم افزار حسابداری فکر کنیدفرض کنید شرکتی که مدیر فروشش دائماً در حال انجام وظیفه است، این شرکت 3 حسابدار دارد که 2 نفر از آنها در شرکت هستند و 1 نفر از راه دور. این شرکت یک مشاور مالی نیز دارد. از طرفی واحد انبار این شرکت در محوطه ای خارج از ساختمان مرکزی قرار دارد. در صورت نصب نرم افزار حسابداری بر روی سرورهای شرکت، تمامی افراد برای دسترسی به اطلاعات سیستم باید حضور فیزیکی داشته باشند. در بهترین حالت، آنها باید از یک وب سرویس یا یک ابزار راه دور برای اجرای نرم افزار در بستر آنلاین استفاده کنند. حتما می دانید که چنین ابزارهایی خدمات پس از فروش مناسبی ندارند.

 

نرم افزار Sepidar ابری (بر روی پلت فرم محاسباتی ابری) اکنون همیشه در دسترس است. مدیر فروش با استفاده از تلفن همراه گزارش های فروش را برای انجام تکلیف دریافت می کند، حسابدار می تواند به سیستم دسترسی داشته باشد چه از راه دور کار کند و چه حضوری، و انباردار با استفاده از تبلت وارد و خارج از انبار می شود. سپیدار همیشه این برنامه آنلاین را در دسترس قرار می دهد و محدودیت زمانی و مکانی برای استفاده از برنامه وجود ندارد. از طرفی سپیدار سیستم زیرساختی اعم از (شبکه، سرور، سیستم امنیتی، قدرت فناوری اطلاعات و …) را فراهم کرده است تا سازمان مشتری متحمل هزینه های زیرساختی نشود.حالا که مثال های حسابی ابری را با دقت بیشتری می دانید، بهتر است حساب ابری را به صورت علمی و کامل تر بررسی کنید (هر چند هنوز ساده است).

 

محاسبات ابری چیست؟ استعاره ابر در محاسبه ابری

محاسبات ابری مدلی از محاسبات است که به شبکه ای مانند اینترنت متکی است. این اصطلاح دارای دو بخش محاسبات و ابر است که بررسی آن جالب است. به سطح ابر نگاه کنید. میبینی پشتش چیه؟ داخلش چطور؟

 

رایانش ابری چیست؟ کاربرد فناوری رایانش ابری
در حساب ابری او، ما داستان پشتیبان را نمی بینیم. این به این معنی است که ما از خدمات استفاده می کنیم، اما سرور یا زیرساختی را مسئول محاسبات نمی بینیم. اما کامپیوتر در حال حاضر وجود دارد و به طور مداوم کار می کند. سرورها همیشه فعال هستند. نیروهای امنیتی داده ها به طور مداوم بر سرورها نظارت می کنند تا به طور مداوم کار کنند و هیچ هکر یا ویروسی به آنها نفوذ نکند. دقیقاً همان مثال هایی که زدیم. کاربران نرم افزار Sepidar ابری سرورها، سخت افزار، شبکه و نیروهای فنی را که برای ادامه فعالیت سپیدار ابری درگیر هستند، نمی بینند. این استعاره ابر است.

تعریف موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST) از محاسبات ابری:

محاسبات ابری مدلی برای دسترسی آسان و نامحدود به منابع محاسباتی مشترک است.این منابع را می توان به سرعت، با حداقل تلاش و کمترین تعامل با ارائه دهنده خدمات ارائه کرد.

تا به حال با محاسبات ابری و مفهوم آن آشنا شده اید. احتمالاً می توانید ببینید که چرا محاسبات ابری برای مشاغل کوچک و متوسط ​​بسیار جذاب است. این فناوری بهره وری سرمایه گذاری را افزایش می دهد زیرا بسیاری از هزینه های خدمات را حذف می کند. در ادامه به معماری و مدل های محاسباتی ابری و مزایای این فناوری برای مشاغل می پردازیم.

حالت مهندسی محاسبات ابری

معماری محاسباتی ابری به معنای ارائه خدمات در قالب مجازی سازی است. این بدان معناست که شما می توانید در هر کجا که هستید تنها با کمک اینترنت از خدمات این سیستم و شبکه با استفاده از رایانش ابری استفاده کنید. بسیاری از شرکت ها در کارهای روزانه خود از خدمات محاسباتی ابری استفاده می کنند که بسیار مقرون به صرفه است.

 

مزایای برتر خدمات محاسباتی ابری

همانطور که می دانید خدمات ابری شامل Iaas، Paas و Saas می شود و هر کدام مزایای خاص خود را دارند. یکی از مهمترین مزایای خدمات محاسباتی ابری افزایش سرعت، مقرون به صرفه بودن، افزایش کارایی، بهره وری و عملکرد است.این مزایا این زیرساخت را به یک انتخاب محبوب در بین مشاغل و کاربران عادی تبدیل کرده است.

همچنین سرویس های ابری با امکان به روز رسانی خودکار توانسته اند محبوبیت زیادی کسب کنند. در مورد امنیت باید گفت که بسیاری از شرکت ها اطلاعات محرمانه خود را در فضای ابری ذخیره می کنند. زیرا معتقدند افشای اطلاعات معمولاً از طریق کارمندان انجام می شود.

نکات مهم در مورد خدمات محاسباتی ابری

در این بخش با نکات مهم در مورد خدمات محاسباتی ابری آشنا می شوید:

خدمات مختلفی از طریق محاسبات ابری به کاربران ارائه می شود. خدماتی از جمله سرورها، پایگاه های داده، نرم افزارهای کاربردی، شبکه و ذخیره سازی داده ها.

امکان ذخیره، کنترل، مدیریت و بازیابی داده ها و اطلاعات از راه دور وجود دارد.

خدمات محاسباتی ابری به دو دسته عمومی و خصوصی تقسیم می شوند. خدمات عمومی با پرداخت هزینه به صورت آنلاین و خدمات خصوصی تنها به مشتریان خاصی در شبکه ارائه خواهد شد.

تمام کارهای سخت مربوط به پردازش داده ها در فضای محاسباتی ابری انجام می شود.این زیرساخت فرآیندها و تمام کارهایی که باید روی داده ها انجام شود را به رایانه های راه دور در فضای مجازی منتقل می کند. در نتیجه اینترنت به یک فضای ابری تبدیل می شود که به شما امکان می دهد در هر ساعت از شبانه روز به فایل ها و داده های ذخیره شده در هر نقطه از جهان دسترسی داشته باشید.

چند کلاس از مدل های کامپیوتری ابری؟

مدل‌های محاسباتی ابری را می‌توان به چهار دسته تقسیم کرد: محاسبات عمومی ابری، محاسبات خصوصی ابری، محاسبات ترکیبی ابری و محاسبات چندگانه ابری.

محاسبات ابری چگونه کار می کند؟

محاسبات ابری یک سرویس پردازشی است که از طریق شبکه های ارتباطی مانند اینترنت ارائه می شود. در واقع کاربر می تواند بدون نیاز به تجهیزات پردازشی خاص یا آگاهی از محل انجام چنین پردازشی از خدمات ابری استفاده کند.

 

 

.

تا 30% تخفیف نرم افزارسپیدار

تخفیف ویژه نرم افزارسپیدار سیستم

تا 30درصد تخفیف ویژه نرم افزارسپیدار سیستم برای خرید نرم افزار حسابداری سپیدار سیستم
از تاریخ 16 بهمن ماه لغایت 30 بهمن ماه
مشتریان گرامی می توانید با خرید نرم افزارسپیدار سیستم تا 30 درصد تخفیف ویژه بهره مند شوید.

30 درصد تخفیف نرم افزار سپیدار سیستم برای مشتریان جدید و خرید بسته نرم افزاری می باشد.(20% + 10% )

20درصد تخفیف نرم افزار سپیدار برای مشتریان قدیمی که قصد تکمیل بسته خود را دارند و همچنین 20درصد تخفیف خرید تک سیستم حسابداری را شامل می شود

توجه داشته باشید که امکان استفاده از این تخفیف سپیدار سیستم 16 بهمن ماه لغایت 30 بهمن ماه می باشد.

کسب اطلاعات بیشتر  و دمو رایگان با شماره تماس های 02144878296 و 09197790503 آرتان پردازش پایدار نماینده رسمی فروش و آموزش نرم افزار حسابداری سپیدار سیستم (همکاران سیستم ) با ما در ارتباط باشید.

برای مشاهده محاسبه قیمت کلیک کنید.

نرم افزار سپیدار دقیق و هوشمند است و  برای شرکت های کوچک و متوسط مناسب است. سپیدار یک نرم افزار حسابداری است که برای امورمالی ، مالیاتی و حسابداری قابل استفاده است. این نرم افزار حسابداری با امکانات و قابلیت های فراوان کار را برای حسابداران تسهیل وراحت کرده و به یکی از محبوب ترین نرم افزارهای حسابداری تبدیل شده است. سیستم های حسابداری از طریق امکان اتصال به بخش های مختلف و سایر ابزارهای نرم افزاری، فرآیندهای تجاری را برنامه ریزی و مدیریت می کنند.

نرم افزار حسابداری سپیدار به دلیل ویژگی های خاص خود جایگاه ویژه ای در بین مدیران ، حسابداران و مدیران مالی دارد.  در زیر ویژگی های نرم افزار سپیدار را بیان می کنیم:

 • سرعت پردازش اطلاعات نرم افزار بسیار بالا است.
 • یکپارچه بودن نرم افزار سپیدار.
 • گزارش کامل از تمام قسمت های برنامه.
 • دسترسی سریع به دسکتاپ و فرم های پرکاربرد.
 • امکان ایجاد گزارش پویا در سپیدار.

نرم افزار سپیدار سیستم

برای هر کسب و کاری که در فرآیند رشد و تکامل قرار می گیرد، داشتن سیستم حسابداری امری ضروری و واجب است. اما نرم افزار حسابداری سپیدار با ارائه کدهای مناسب برای هر رشته کسب و کار، راه حل های مناسبی را برای کسب و کار شما به ارمغان می آورد. در این مقاله قصد داریم به بررسی نرم افزار سپیدارسیستم که تحت عنوان سپیدار همکاران سیستم ارائه می شود، بپردازیم.

 

در بازار شاهد ده ها نرم افزار حسابداری خواهید بود اما هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند.  از این بین نرم افزار سپیدار می توان برای امور مالیاتی و حسابداری استفاده نمود.

سال های اخیر استفاده از نرم افزار سپیدار نسبت به سایر نرم افزار های حسابداری در ایران رو به رشد بوده است و توانسته است سهم زیادی از بازار را ازآن خود کند.

نرم افزار سپیدار به صورت ماژول محور به بازار ارائه می شود و می توان باتوجه به نوع کسب وکارتان بسته انتخابی خود را انتخاب نمایید.
مثلا استفاده از ماژول تامین کنندگان و انبار و مشتریان فروش  به شما این امکان را می دهد که به راحتی موجودی انبار را کنترل کرده و سود و زیان کالا را محاسبه کنید. با دانستن مقدار و زمان سفارش هر محصول، می توانید با دقت بیشتری موجودی انبار را کنترل کنید. همچنین با شناخت محصولات پرفروش و محاسبه سود برای هر محصول به صورت جداگانه می توانید محصولات سودآور را شناسایی کرده و سود شرکت را افزایش دهید.

مجموعه نرم افزار سپیدار شامل ۵ بسته که متناسب برای کسب وکار ها با فعالیت های ( بازرگانی ، خدماتی ، تولیدی ، پیمانکاری و پخش ) می باشد. با استفاده از این نرم افزار می توانید برای عملیات های حسابداری انجام شده به صورت خودکار سند حسابداری ارسال کنید و بابت آن نگران نباشید. این سیستم با ارائه گزارش های مفید و تهیه اسناد مالی به شما در تصمیم گیری و برنامه ریزی برای آینده کمک می کند.

 

مزایای خرید نرم افزار حسابداری سپیدار

خرید و استفاده از نرم افزار سپیدار به مدیران واحد تجاری امکان کنترل و مدیریت عملیات مالی و تصمیم گیری بهتر را می دهد. کاربران با خرید نرم افزار حسابداری می توانند به اطلاعات مالی شرکت دسترسی داشته باشند و تمامی معاملات را مستندسازی کنند.

صاحبان مشاغل کوچک و متوسط هم با توجه به کاربری آسان و راحت این نرم افزار قادر هستند تا بدون نیاز به نیروی متخصص بر وضعیت مالی خود نظارت و مدیریت کنند.

 

 

با افزایش تقاضا برای نرم افزارهای مالی، شرکت های زیادی در حال طراحی و تولید آن برای کسب وکار ها ومشاغل مختلف هستند. در بین برندهای مختلف، نرم افزار سپیدار سیستم با پشتیبانی قوی، قیمت مناسب، تکنولوژی پیشرفته، ارائه راهکا‌ر‌های انحصاری به انتخاب نهایی شرکت ها تبدیل شده است.

 

قیمت نرم افزار سپیدار

برای اطلاع از قیمت نرم افزار سپیدار و خرید آن می توانید به محاسبه قیمت سپیدار مراجعه کنید و برای خرید نرم افزار حسابداری سپیدار از تخفیف 10 درصدی بسته نرم افزار سپیدارسیستم برخوردار شوید. در نظر داشته باشید که می توانید ماژول های نرم افزار را براساس نوع فعالیت خود به صورت دلخواه انتخاب نمایید.

نرم افزار سپیدار را چگونه خریداری کنیم؟

شرکت سپیدار به عنوان سازنده و تولید کننده نرم افزار حسابداری ، فروش مستقیمی به مصرف کنندگان ندارد و خرید نرم افزار تنها از طریق نمایندگی های مجاز فروش  انجام می شود. شما می توانید از طریق اطلاعات زیر با آرتان پردازش پایدار نماینده رسمی فروش وآموزش سپیدار در ارتباط باشید.

شماره تماس : 02144878296 و 09197790503

 ایمیل : artanpardazesh@yahoo.com

روز حسابدار

روز حسابدار در ایران چه روزی است؟

روزهای 2 تا 8 دسامبر 2007 میلادی برای حسابداران جهان بزرگ‌ترین رویداد تاریخ حسابداری رخ داده است. فدراسیون بین‌المللی حسابداران (آیفک)، به مهم‌ترین ارگان حسابداری بین‌المللی تبدیل شده است.

این ارگان از 155 نهاد حسابداری از 120 کشور جهان، که در حدود 5/2 میلیون حسابدار را نمایندگی می‌کند، تشکیل شده است. آیفک بزرگ‌ترین ارگان بین‌المللی در میان حرفه‌های بین‌المللی به حساب می‌آید و این عظمت و بزرگی جایگاه حسابداران را در میان تمام حرفه‌ها متمایز و برجسته می‌کند.

هفته حسابداری جهانی و روزحسابدار مظهر همگرایی، هم افزایی و خردورزی جمعیه حسابداران جهان است. گفتنی است که اداره ثبت ملی ایالات متحده در یک اقدام بی نظیر، هفته جهانی حسابداری را در فهرست رویدادهای ویژه خود ثبت کرده است.

تبریک روز حسابدار https://DigiPostal.ir/accountantday

دلیل نامگذاری 15 آذر به روز حسابدار

آیفک در سی‌امین سال تاسیس‌اش، 15 آذر  را به نام هفته حسابداری نامگذاری کرده است و از اعضای خود در همه کشورهای جهان خواسته آن هفته را به همین نام اعلام کنند و گردهمایی‌ها یا آیین‌های ویژه‌ای را به همین مناسبت تدارک ببینند.
در آن سال، انجمن حسابداران خبره ایران ضمن اعلام این خبر همه نهادهای حسابداری ایران را برای تعیین روزی با عنوان روزحسابدار فرا خواند.

بر اساس آن فراخوان و نشست‌هایی که سپس بین رهبران انجمن حسابداران خبره ایران و جامعه حسابداران رسمی ایران، به عنوان دو انجمن ایرانی عضو آیفک تشکیل شد، سرانجام، در گردهمایی ۱۳ آذر ۱۳۸۶ روز ۱۵ آذر هر سال به عنوان روز حسابدار در ایران نام‌گذاری شد.

 

فعالیت اعضای آیفک در هفته حسابداری

در هفته حسابداری و روز حسابدار، اعضای آیفک، نهادهای حسابداری و حسابداران در سراسر جهان هزاران همایش، گردهمایی، سخنرانی، نشست‌های اطلاع رسانی، مصاحبه‌های مطبوعاتی، برنامه‌های زنده تلویزیونی، مراسم اعطای جوائز به نویسندگان و حسابداران حرفه‌ای برتر، تماس‌های مستقیم با استفاده کنندگان و انواع دیگر برنامه‌ها را در عرصه‌های ملی و بین‌المللی برگزار خواهند کرد.

معاملات فصلی ماده 169

معاملات فصلی : تمامی‌ بنگاه‌های اقتصادی، طبق ماده 169 قانون مالیاتی می‌بایست گزارش خرید و فروش معاملات فصلی را در بازه زمانی مقرر از طریق سامانه معاملات فصلی الکترونیکی ارسال کنند.

تعیین میزان مالیات شرکتها و اینکه مالیات به چه چیزهایی تعلق می‌گیرد فقط در تشخیص و تصمیم سازمان امور مالیاتی است. از این رو سازمان امور مالیاتی بر کلیه در آمدها و رویداد‌های مالی شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی می‌تواند مالیات تعیین کند. این سازمان می‌تواند برای کلیه دفاتر قانونی شامل دفتر روزنامه، دفتر کل، دفتر هزینه‌ها و درآمد‌ها و نیز صورت حساب‌ها مالیات تعیین نماید. این مالیات بر اساس گزارش خرید و فروش فصلی یا همان معاملات فصلی خرید و فروش در طول مدتی مشخص تعیین می‌شود. سازمان امور مالیاتی با استناد به گزارش و معاملات فصلی است که متوجه، فرار مالیاتی و کتمان مالیات می‌شود.

 

 

صورت معاملات فصلی چیست و چه اهمیتی دارد؟

گزارش فصلی خرید و فروش با عنوان‌های دیگری مانند معاملات فصلی خرید و فروش، گزارشات فصلی موضوع ماده ۱۶۹، صورت معاملات فصلی، گزارشات فصلی و… ذکر می‌شود. با موظف کردن افراد حقیقی و حقوقی از جانب سازمان امور مالیاتی برای ارائه و تنظیم گزارش خرید و فروش فصلی، تمام مودیان وظایف و تکالیف خود را به درستی انجام می‌دهند.

قانون صورت معاملات فصلی در تیر ماه سال 1394 به تصویب رسید و از ابتدای سال 1395 وارد فاز اجرایی شد. هدف اصلی این قانون به گفته سازمان امور مالیاتی افزایش شفافیت اقتصادی و بالا بردن نظم و انضباط مالی است. به صورت کلی به موجب این قانون همه دستگاه‌های اجرایی و افراد حقیقی و حقوقی فراخوان شده باید نهایتا ظرف مدت 45 روز پس از شروع هر فصل ریز اطلاعات مربوط به معاملات خودشان را برای سازمان امور مالیاتی ارسال کنند.

توجه کنید که پس از تسلیم صورت معاملات فصلی یا همان فهرست معاملات فصلی هیچ هزینه‌ای به عنوان مالیات از سمت مؤدی پرداخت نمی‌شود، بلکه صورت معاملات فصلی فقط با هدف گزارشگری مالیاتی ارسال می‌شود. با این وجود در صورت عدم صدور این صورت حساب و یا عدم درج شماره اقتصادی خود یا طرف معامله و یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران، مؤدیان حسب مورد مشمول پرداخت جریمه‌ای معادل 10 درصد مبلغ مورد معامله می‌شوند.

در صورت معاملات فصلی علاوه بر اطلاعات خودتان باید اطلاعات مربوط به طرف‌هایی که با آن‌ها معامله کرده‌اید را نیز ارائه کنید.

نکته مهم: یکسان بودن گزارش فصلی خرید و فروش با سایر گزارش‌ها

تمامی‌ گزارشات فصلی خرید و فروش، مالیات بر ارزش افزوده و اظهارنامه مالیاتی که به سازمان امور مالیاتی ارسال می‌شوند؛ باید با یکدیگر یکسان بوده و عدم تطابقی نداشته باشند. به عبارتی تمام مبلغ‌های ذکر شده در مورد معاملات خرید و فروش، در گزارشات ارسال شده به سازمان باید یکسان بوده و تفاوتی نداشته باشند.

مهم‌ترین نکته در اجرای ماده 169 قانون مالیات های مستقیم

کلیه اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این قانون که حسب اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به ثبت نام در نظام مالیاتی می‌شوند، مکلفند برای انجام معاملات خود، صورتحسـاب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورتحساب‌ها، قراردادها و سایراسناد مشابه درج و فهرست معاملات خود را به سازمان مذکور ارائه دهند. برای این موضوع تنها صورتحساب‌های ذکر شده، در آیین نامه اجرایی موضوع ماده 95 ملاک است.

چنانچه خریدار کالا، خدمت و یا دارایی مکلف به ثبت نام در نظام مالیاتی نباشد و یا ازجمله اشخاص حقیقی مصرف کننده نهایی و یا اشخاص حقیقی موضوع ماده 81 قانون (فعالیت‌های کشاورزی، دامپروری، دامداری، پرورش ماهی و زنبورعسل و پرورش صفحه ٣ طیور، صیادی و ماهیگیری، نوغانداری، احیای مراتع و جنگل‌ها، باغات اشجار از هر قبیل و نخیلات) باشد، الزامی‌ به درج شماره اقتصادی خریدار در صورتحساب صادره نخواهد بود.

در این ماده به صورت کاملا روشن به چند نکته اساسی برای تهیه گزارشات فصلی اشاره شده است:

 • همه سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی و دولتی که خرید و فروش انجام می‌دهند، باید صورت معاملات فصلی خرید و فروش را حداکثر تا یک ماه بعد از انجام معامله به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند. انجام این کار می‌تواند به صورت الکترونیکی و یا به صورت کاغذی و سی دی صورت گیرد. آنچه که مهم است ارسال به موقع این مدارک بوده که می‌تواند از جرایم متعاقب ارسال با تاخیر جلوگیری کند.
 • در بخشی از این ماده آمده است، معاملات کوچک یعنی معاملاتی که مبلغ آن‌ها تا ده درصد حد نصاب تعیین شده است، نیازی به ارسال ماهانه نداشته و مودیان می‌توانند لیست و فهرست این معاملات را به صورت کلی و هر سه ماه یکبار ارسال کنند؛ یعنی همه خرید و فرش‌های کوچک با هم بعد از سه ماه ارسال شوند.
 • مسئله ای که در ارسال صورت معاملات فصلی خرید و فروش، مودیان باید مد نظر داشته باشند، دریافت کارت اقتصادی است و ارسال مدارک به سازمان امور مالیاتی باید به همراه کد اقتصادی ذکر شده در این کارت باشد تا مورد پذیرش قرار بگیرد. بدون دریافت کارت اقتصادی هیچ مدرکی از مودی در سازمان امور مالیاتی پذیرفته نمی‌شود.

سامانه ارسال صورت معاملات (سامانه گزارش فصلی خرید و فروش)

سامانه ارسال گزارشات فصلی خرید و فروش، به منظور انجام تکالیف مقرر توسط اشخاص مشمول برای ارسال فهرست معاملات در اجرای این آیین نامه توسط سازمان ایجاد شده است.

با این روش مودیان مالیاتی می‌توانند از طریق سامانه ارسال معاملات فصلی نسبت به ثبت و ارسال اطلاعات خرید و فروش و همچنین پرداخت بابت قراردادها اقدام نمایند.

همچنین از طریق نرم افزار ارسال صورت معاملات فصلی (TTMS) می‌توان نسبت به ثبت و ارسال اطلاعات مودیانی که از ارائه شناسه ملی (برای اشخاص حقوقی) و کد ملی (برای اشخاص حقیقی) به فروشنده در زمان خرید کالاها و خدمات امتناع ورزیده‌اند، نیز اقدام نمود.

برای ارسال این مدارک شرکت‌ها و سازمان‌های تجاری و کلیه اشخاص حقیقی می‌توانند به پورتابل سازمان امور مالیاتی مراجعه کرده و بعد از طی مراحل ذکر شده و ارسال مدارک تعیین شده نسبت به ثبت اطلاعات اقدام نمایند. ضمنا همه افرادی که طبق قانون مشمول ارسال این مدارک هستند، می‌توانند از شرکت‌ها و موسات مالی و حسابداری دارای مجوز کار در این خصوص هم کمک گرفته و از صفر تا صد این کار را به آن‌ها بسپارند تا در اولین فرصت مدرک مربوط ارسال و مودی مشمول جرایم تعیین شده نشود.

آن‌ها اطلاعات و موضوعات مورد نیاز را در سامانه گزارش خرید و فروش فصلی وارد می‌کنند. در تحریر دفاتر کل روزنامه و دارایی و همچینین دفتر معین که یک دفتر کمکی در حسابداری محسوب می‌شود باید اصول مشخصی رعایت گردد؛ مثلا اینکه همه رویداد‌های مالی بدون استثنا ثبت شود و چیزی پنهان نگردد. تاریخ وقوع رویداد‌های مالی مشخص بوده و به ترتیب تاریخ در دفاتر تحریر شوند. تمامی‌ اطلاعات مالی باید روی خط دفتر بوده و ثبت اطلاعات بین خطوط باعث رد دفاتر قانونی گردیده و آن‌ها را از اعتبار ساقط می‌کند.

در حاشیه دفاتر قانونی به هیچ وجه نباید چیزی مرقوم گردد و اگر در ثبت دفاتر و تحریر آن‌ها اشتباهای رخ داد تراشیدن و پاک کردن آن ممنوع بوده و باید روی اشتباه خط کشیده شده و مبلغ درست با خودکار قرمز در بالای آن درج شود. یکی از نکاتی دیگری که در ثبت دفاتر قانونی باید رعایت شود اینکه صفحه سفیدی بین صفحه‌های پر شده وجود نداشته باشد و در نهایت اینکه در مانده گیری حساب‌ها دقت شود و بستانکار شدن حساب‌های بانکی ممکن است به علت عدم رعایت تقدم و تاخر ثبت حساب‌ها در دفاتر رخ دهد که این امر باعث رد دفاتر شده و محاسبه مالیات را مشکل می‌کند و حتی ممکن است باعث علی الراس شدن شرکت و جریمه مالیاتی گردد.

آموزش تصویری و مرحله به مرحله سامانه معاملات فصلی و ارسال گزارش

مشمولین ارسال گزارشات فصلی؛ چه اشخاصی باید صورت معاملات فصلی را ارسال کنند؟

ماده (۹) آیین نامه اجرایی تبصره (۳) ماده (۱۶۹) قانون مالیات‌های مستقیم ، مشمولین ارسال فهرست معاملات را به شرح زیر معرفی نموده است:

الف) کلیه اشخاص حقوقی

ب) صاحبان مشاغلی که حسب نوع و یا حجم فعالیت جزو گروه اول موضوع ماده (۲) آیین نامه اجرایی ماده (۹۵) قانون محسوب می‌شوند

ج) صاحبان مشاغل مشمول اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده

مکلف به ارسال فهرست معاملات در موعد مقرر برابر آیین نامه صادره خواهند بود.

تبصره – اشخاص موضوع این ماده با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور و تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی قابل تغییر خواهند بود.

معافیت در ارسال فهرست معاملات فصلی

ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم دارای معافیت‌هایی هم هست که برای برخی مشاغل از ارسال گزارش‌های فصلی مستثنی هستند. این معافیت‌ها شامل موارد زیر است:

 • فروش کالا و خدمات به مصرف‌کننده نهایی
 • معامله با مشمولین ماده ۸۱ (شاغلین حوزه‌های کشاورزی، دام‌پروری، دامداری، پرورش ماهی و زنبورعسل و …)
 • «معامله‌های کوچک موضوع قانون برگزاری مناقصه‌ها» (این مبلغ در سال ۱۴۰۱، یک میلیارد ریال برای معاملات کوچک است.)
 • خرید از فروشندگانی که ملزم به ثبت‌نام در نظام مالیاتی نیستند. (ارگان‌ها و نهادهای دولتی)

 موارد، معافیت‌ها نیز برای برخی از معامله‌های مودیان ذکر شده است:

 • خریدوفروش و سود و کارمزد اوراق بهادار
 • خریدوفروش سهم‌الشراکه و حق‌تقدم سهام یا سهم‌الشرکه
 • سود و کارمزد جریمه‌های بانک‌ها، صندوق تعاون، صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی، مؤسسه‌های اعتباری غیربانکی مجاز و صندوق‌های قرض‌الحسنه
 • حق عضویت اعضا مجامع حرفه‌ای احزاب و انجمن‌ها و تشکل‌های غیردولتی دارای مجوز از مراجع ذی‌صلاح
 • کمک‌ها جوایز و هدیه‌های بلاعوض
 • مبالغی پرداختی به دستگاه‌های اجرایی با عنوان جرائم و خسارات، انواع عوارض و مالیات (به جز مالیات و عوارض مالیات بر ارزش‌افزوده)، حق ثبت، حق تمبر، حقوق گمرکی و …
 • وجود پرداختی بابت حق شارژ و نگهداری ساختمان محل فعالیت و آبونمان‌های پرداختی
 • هزینه‌هایی دریافتی توسط شرکت به‌عنوان مال‌الاجاره

چه اطلاعاتی در معاملات فصلی درج می شود؟

مودیان مکلفند در صورت معاملات فصلی ماده 169 کلیه اطلاعات مربوط به معاملات و قراردادهای خود را بر اساس استانداردهای سازمان مالیاتی ثبت و گزارش نمایند. این اطلاعات بر اساس نوع معامله یا قرارداد متفاوت است؛ اما درج اطلاعات زیر در کلیه گزارش‌ها ضروری است:

 • اطلاعات هویتی و مکانی طرفین معامله یا قرارداد
 • اطلاعات مربوط به مجوزهای فعالیت طرفین معامله یا قرارداد
 • اطلاعات مربوط به معاملات و قراردادهای طرفین معامله
 • اطلاعات مالی و پولی و اعتباری و سرمایه‌ای
 • اطلاعات مربوط به دارایی‌ها، اموال و املاک و نقل و انتقال آن‌ها
 • موارد مربوط به ارزش افزوده

همچنین برای مواردی نظیر صادرات یا واردات درج اطلاعاتی نظیر ارز مورد استفاده و نرخ برابری آن و یا اطلاعات و مجوزهای مربوط به ورود یا خروج قانونی موضوع معامله از جمله شماره کوتاژ اظهارنامه گمرکی و شماره اختصاصی اشخاص خارجی طرف قرارداد (جهت واردات) الزامی است. کلیه اطلاعات مربوط به معاملات و قراردادها و اطلاعات هویتی طرفین آنها در گزارشات ثبت می‌شود.

صفر تا صد صورت معاملات فصلی

چه مواردی نباید در معاملات فصلی رد شود؟

طبق ماده 13، مواردی که در ادامه گفته خواهد شد نیازی به ذکر در معاملات فصلی ندارند:

 • خریدوفروش و سود و کارمزد اوراق بهادار؛
 • خریدوفروش سهام و سهم الشرکه و حق تقدم سهام یا سهم الشرکه؛
 • سود و کارمزد و جریمه‌های بانک‌ها، صندوق تعاون، صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی، مؤسسات اعتباری غیر بانکی مجاز و صندوق‌های قرض‌الحسنه؛
 • سود سهام و سهم الشرکه؛
 • حـق عـضویت اعضاء مجامع حرفه‌ای، احزاب وانجـمن‌ها وتشکل‌های غـیردولتی دارای مـجوز از مـراجـع ذیصلاح؛کمک‌ها، جوایزو هدایای بلاعوض؛
 • مبالغی که تحت عناوین جریمه یا خسارت، انواع عوارض و مالیات (به استثناء مالیات و عوارض قانون مالیات بر ارزش افزوده) حق ثبت، حق تمبر،
 • حقوق گمرکی وموارد مشابه، به دستگاه‌های اجرائی پرداخت می‌گردد؛
 • حقوق و دستمزد پرداختی موضوع فصل سوم از باب سوم قانون مالیات‌های مستقیم؛
 • وجوه پرداختی بابت حق نگهداری (شارژ) ساختمان محل فعالیت و آبونمان‌های پرداختی.
 • معاملات نقل و انتقال املاک موضوع ماده 59 قانون مالیات­‌های مستقیم برای متعاملین
 • مال الاجاره­‌های املاک موضوع ماده 53 قانون مالیات­‌های مستقیم

ماده 53 قانون مالیات­‌های مستقیم اشاره به مالیات بر درآمد مال ­الاجاره دارد که بنابر این قانون درآمد مشمول مالیات املاکی که به اجاره واگذار می‌شود عبارت است از کل مال­ الاجاره اعم از نقدی و غیر نقدی پس از کسر 25 درصد بابت هزینه­‌های استهلاک و نگهداری.

به موحب ماده 59 نقل و انتقال قطعی املاک به ماخذ ارزش معاملاتی و به نرخ پنج درصد و همچنین انتقال حق واگذاری محل به ماخذ وجوه دریافتی مالک یا صاحب حق و به نرخ دو درصد در تاریخ انتقال از طرف مالکان عین یا صاحبان حق مشمول مالیات است.

گزارش خرید و فروش فصلی چیست

نحوه گزارش قراردادهای پیمانکاری در معاملات فصلی

قراردادهایی که بین پیمانکار و کارفرما بسته می‌شوند باید در پایان هر فصل در صورت معاملات فصلی منعکس بشوند. طبق متن ماده 169 قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی سال 94، اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این قانون که حسب اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به ثبت نام در نظام مالیاتی می‌شوند مکلف‌اند برای انجام معاملات خود صورت‌حساب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورت‌حساب‌ها، قراردادها و سایر اسناد مشابه درج و فهرست معاملات مذکور را به سازمان امور مالیاتی تسلیم کنند.

در همین راستا، سازمان امور مالیاتی برای ثبت قراردادهای پیمانکاری صفحات مجزایی برای کارفرما و پیمانکار در نظر گرفته است. در نتیجه کارفرما و پیمانکار باید موارد مربوط به خودشان را در زمان مشخص شده ارسال کنند.

پیمانکارانی که می‌خواهند درآمد خود را در فهرست معاملات فصلی گزارش کنند می‌توانند از روش درصد پیشرفت کار استفاده کنند. در صورت استفاده از این روش باید مبلغ صورت وضعیت خود را بر اساس مبلغ صورت وضعیت کارفرما تنظیم کنند. در صورتی که صورت وضعیت پیمانکار با صورت وضعیت کارفرما تطابق نداشته باشد، این امر باعث بی اعتبار شدن اظهارات پیمانکار خواهد شد.

مهندسین ناظر در چه بخش‌هایی باید ورود اطلاعات نمایند؟ چنانچه کارفرما باشند، می‌بایست اطلاعات قرارداد و اگر پیمانکار باشند، اطلاعات خرید و فروش را ثبت نمایند.

حد نصاب معاملات کوچک از سال 1392 تا سال 1401

هیئت وزیران هر ساله به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد تبصره (۱) ماده (۳) قانون برگزاری مناقصات -مصوب ۱۳۸۳- و ماده (۴۲) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) -مصوب ۱۳۹۳- مصوبه تعیین نصاب معاملات سالیانه را تصویب می‌کند. در این قسمت حد نصاب 1391 تا 1401 را خواهید دید:

مهلت ارسال معاملات فصلی چقدر است؟

دوره ارسال اطلاعات برای خرید و فروش و پرداخت قراردادها سه ماهه بوده و می‌بایست تا یک ماه و نیم پس از پایان هر فصل نسبت به ارسال معاملات فصلی اقدام نمود (طبق ماده 10 آیین نامه 46378).

در مواردی که خریدار از ارائه شماره اقتصادی خودداری کند چنانچه فروشنده مشخصات خریدار و موضوع مورد معامله را ظرف مهلت یک ماه از زمان انجام معامله در فرم «فهرست امتناع» به اداره امور مالیاتی اعلام نمایند مشمول جریمه از این بابت نخواهند بود.

مهلت ارسال معاملات فصلی بهار 1401

با توجه به مهلت تعیین شده از سوی سازمان، مهلت ارسال لیست خرید و فروش‌ها برای فصل بهار در هر سال، 15 مرداد ماه همان سال است. به این ترتیب مهلت ارسال معاملات فصلی دوره بهار 1401 برای مودیان مشمول ارسال لیست معاملات، تا پایان روز شنبه، 15 مرداد ماه 1401 خواهد بود.

مهلت ارسال معاملات فصلی تابستان 1401

بر اساس اعلام سازمان مالیاتی، مهلت قانونی ارسال صورت معاملات سه ماهه تابستان در هر سال، 15 آبان ماه تعیین شده است. به این ترتیب، آخرین مهلت ارسال معاملات فصلی تابستان 1401، روز یکشنبه 15 آبان سال 1401 خواهد بود.

مهلت ارسال معاملات فصلی پاییز 1401

مهلت ارسال معاملات فصلی برای فصل پاییز ، پایان روز 15 بهمن ماه همان سال است. به این ترتیب، آخرین مهلت ارسال معاملات فصلی پاییز 1401، به دلیل تعطیلی رسمی روز شنبه 15 بهمن، به روز یکشنبه 16 بهمن سال 1401 موکول خواهد شد.

مهلت ارسال معاملات فصلی زمستان 1401

همچنین مودیان برای ارسال لیست گزارشات خرید و فروش خود برای زمستان هر سال، تا پایان 15 اردیبهشت سال بعد فرصت دارند. در حال حاضر آخرین مهلت ارسال معاملات فصلی زمستان 1401، به دلیل تعطیل رسمی روز جمعه 15 اردیبهشت، به روز شنبه 16 اردیبهشت 1402 موکول خواهد شد.

نکته: لازم به ذکر است در صورتی که آخرین مهلت ارسال معاملات فصلی (45 روز پس از پایان فصل)، مصادف با روز جمعه یا تعطیل رسمی باشد، آخرین مهلت ارسال لیست گزارشات به روز بعد از تعطیل رسمی موکول می‌شود.

جریمه عدم ارسال گزارش فصلی چیست؟ جریمه دیرکرد ماده 169

در ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم در خصوص جریمه عدم ارسال صورت معاملات فصلی آمده است:

الف) در صورت «عدم صدور صورتحساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله حسب مورد یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای معاملات دیگران یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود مشمول جریمه‌ای معادل ده درصد (10%) مبلغ مورد معامله‌ای که بدون رعایت ضوابط فوق انجام شده است خواهند بود.

ب) عدم ارائه فهرست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی کشور طبق دستورالعمل صادره مشمول جریمه‌ای معادل یک درصد (1%) معاملاتی که فهرست آن‌ها ارائه نشده است خواهد بود.

ج) استفاده کنندگان از شماره اقتصادی دیگران نسبت به مالیات بردرآمد و همچنین جرائم موضوع این ماده با اشخاصی که شماره اقتصادی آنان مورد استفاده قرار گرفته است مسئولیت تضامنی خواهند داشت.

د) در مواردی که خریدار از ارائه شماره اقتصادی خودداری و فروشنده نسبت به اجرای تکلیف قانونی خود مبنی بر تکمیل فرم امتناع و ارسال آن به اداره امور مالیاتی خود اقدام نماید خریدار با توجه به مسئولیت تضامنی مشمول جریمه‌ای معادل 10% مبلغ مورد معامله خواهد بود.

ه) عدم ارائه صورتحساب‌های مربوط به خریدهای اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع بندهای “الف” و”ب” ماده 95 قانون مالیات‌های مستقیم در سال عملکرد و سال بعد از آن که مورد درخواست ماموران مالیاتی قرار گیرد مشمول جریمه‌ای معادل 10% مبلغ صورتحساب‌های ارائه نشده خواهد بود.

و) هرگونه جعل، تقلب، معاملات غیرواقعی، سوء استفاده و تبانی اشخاص موضوع دستورالعمل 169 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم در ارتباط با صدورصورتحساب و شماره اقتصادی خلاف مقررات بوده و ضمن مسئولیت تضامنی، مطابق با قانون مبارزه با پولشویی، قانون ارتقاء سلامت نظام اداری مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام و سایر قوانین و مقررات مربوطه اقدام خواهد گردید.

ز) هرگاه سازمان امور مالیاتی کاربرد وسایل و روش‌ها وصورتحساب‌ها و فرم‌هایی را جهت نگاهداری حساب برای هر گروه از مودیان ضروری تشخیص دهد مودیان مکلف به رعایت آن‌ها هستند، عدم رعایت موارد مذکور در مورد مودیانی که مکلف به نگاهداری دفاتر قانونی هستند؛ موجب بی اعتباری دفاتر مربوط خواهد بود و در مورد سایر مودیان موجب تعلق جریمه‌ای معادل بیست درصد (20%) مالیات منبع مربوط است.

ح) چنانچه ادارات امور مالیاتی ذیربط موقع رسیدگی، به موارد تخلفی مانند جعل، تقلب، معاملات غیر واقعی و تبانی و سوء استفاده راجع به صورتحساب و شماره اقتصادی برخورد نمایند، موظفند از طریق اداره کل ذیربط به دادستانی انتظامی‌مالیاتی گزارش نمایند؛ تا عندالاقتضاء متخلفین تحت پیگرد قضایی قرار گیرند. اقدام به تعقیب قضایی، مانع مطالبه و وصول جرائم مالیاتی موضوع ماده 169 مکرر نخواهد بود.

ط) اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع بندهای (الف) و (ب) ماده (95) قانون مالیات‌های مستقیم مکلف به نگهداری صورتحساب‌های مربوط به خریدهای خود در سال عملکرد و سال بعد از آن هستند و در صورت درخواست ماموران مالیاتی باید به آنان ارائه دهند. در غیر این صورت مشمول جریمه‌ای معادل (10%) صورتحساب‌های ارائه نشده خواهند بود.

ی) جرائم ماده 169 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم غیرقابل بخشش است و از طریق مقررات اجرایی موضوع قانون مالیات‌های مستقیم قابل وصول خواهد بود.

اگر خریدار یا فروشنده از اعلام کد اقتصادی خود امتناع کردند چه کار باید انجام دهیم؟

اگر خریدار و یا فروشنده از بیان کد اقتصادی خود امتناع نمایند، طرف دیگر معامله باید کد اقتصادی خود را به همراه مشخصات طرف مقابل به سازمان امور مالیاتی ارسال کند در این صورت فقط شخصی که کد اقتصادی ارائه نداده مشمول جریمه خواهد شد و طرف دیگر معامله دچار مشکل نمی شود.

براساس دستورالعمل اجرایی در خصوص خرید از فروشندگانی که شماره اقتصادی ارائه نمی‌دهند به یکی از دو وضعیت ذیل می‌توان اقدام نمود:

الف)در صورتیکه مبلغ هرصورتحساب (فاکتور)، کمتر از 8،800،00 ریال باشد (10% حد نصاب معاملات کوچک)، لزومی‌به درج شماره اقتصادی فروشنده بر روی صورتحساب‌های مذکور ناست و می‌توان خریدهای مذکور را به صورت تجمیعی و در قسمت “معاملات کمتر از 10% مبلغ حدنصاب” در سامانه معاملات فصلی وارد نمود. عدم درج شماره اقتصادی فروشنده بر روی صورتحساب‌های مذکور در شمول جرائم متعلقه نخواهد بود.

ب) در صورتیکه مبلغ صورتحساب هرخرید بالاتر از 8،800،00 ریال باشد، می‌باید حتماً معامله مذکور دارای صورتحساب طبق فرم نمونه پیوست دستورالعمل اجرایی ماده 169 مکرر ق.م.م به شماره 24468/200/ص مورخ 27/10/90 باشد و درج شماره اقتصادی خریدار و فروشنده بر روی صورتحساب‌های صادره الزامی‌است و عدم رعایت آن باعث تعلق جرائم مربوطه خواهد شد.

براساس دستورالعمل اجرایی در خصوص فروش به خریدارانی که کد اقتصادی ارائه نمی‌دهند به یکی از دو وضعیت ذیل می‌توان اقدام نمود:

 

براساس دستورالعمل اجرایی در خصوص فروش به یکی از دو وضعیت ذیل می‌توان اقدام نمود:

الف) در صورتیکه مبلغ هر صورتحساب (فاکتور) کمتر از 8،800،00 ریال باشد (10% حد نصاب معاملات کوچک)، در اینصورت الزامی‌به درج شماره اقتصادی خریدار بر روی صورتحساب ناست و می‌توان فروش‌های مذکور را به صورت تجمیعی و در قسمت “معاملات کمتر از 10% مبلغ حد نصاب” درسامانه معاملات فصلی وارد نمود. عدم درج شماره اقتصادی خریدار بر روی صورتحساب‌های مذکور در شمول جرائم متعلقه نخواهد بود.

ب) در صورتیکه خریدار از ارائه شماره اقتصادی خودداری کند چنانچه فروشنده، مشخصات خریدار و موضوع مورد معامله را ظرف مهلت یک ماه از زمان انجام معامله در فهرست امتناع تکمیل و به اداره امور مالیاتی اعلام نماید، مشمول جریمه تخلف از این بابت نخواهد بود، در غیراینصورت طرفین معامله متضامناً مسئول خواهند بود.

آخرین تغییرات و اصلاحات در حوزه تهیه فایل خرید و فروش فصلی

مودیانی که از صورتحساب نوع اول، دوم و سوم موضوع ماده (۸) آیین نامه شماره ۲۳۰۷۶۱ مورخ 1394/12/04 و اصلاحی شماره ۵۰۹۶۷/م مورخ 1396/02/12 ماده (۹۵) قانون برای فروش کالا یا ارائه خدمات خود به مصرف کننده نهایی استفاده می‌نمایند، می‌توانند اطلاعات این قبیل صورتحساب‌ها را به صورت مجموع ارسال نمایند.

در خصوص معاملاتی که (اعم از خرید یا فروش کالا یا خدمت) تا میزان ۵% حد نصاب معاملات کوچک موضوع تبصره (۱) ماده (۳) قانون برگزاری مناقصات هستند، مشمولین ماده (۹) می‌توانند فهرست معاملات مذکور را به صورت مجموع ارسال نمایند.

اما یک سوال : چرا این اقلام را به این شکل ارسال می‌کنیم؟ طبق قانون نباید اطلاعات طرف مقابل معاملات را نیز ارسال کنیم؟

پاسخ این است که طبق قانون نیازی نیست که مؤدی اطلاعات فروش به مصرف کننده نهایی را نیز به اداره امور مالیاتی ارسال کند. در ارسال اطلاعات به صورت تجمعی نیز اطلاعات مربوط به این دسته از فروش‌ها و یا فروش‌هایی که در ازای مبالغ ناچیزی انجام گرفته‌اند و زیر حد نصاب هستند ارسال نمی‌شوند. از طرف دیگر در هنگام ارسال اطلاعات به صورت تجمیعی، اطلاعات طرف‌های مقابل که در طی یک فصل با آن‌ها معامله کرده‌ایم را نیز ارسال می‌کنیم.

تفاوت صورت معاملات فصلی با ارزش افزوده

سه تفاوت عمده بین صورت معاملات فصلی و اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد.

 • تفاوت اول: صورت معاملات فصلی فقط یک گزارش است از تمام معاملاتی که در طی یک فصل داشته‌اید که در سامانه معاملات فصلی ثبت می‌شود. اما اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فقط یک عدد کلی است از میزان فروشی که داشتید.
 • تفاوت دوم: در ازای صورت معاملات فصلی هیچ مبلغی به سازمان امور مالیاتی پرداخت نمی‌کنید ولی پس از تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده باید مبلغ مالیات را به سازمان پرداخت کنید.
 • تفاوت سوم: برای ارسال صورت معاملات فصلی تا 45 روز پس از شروع هر فصل فرصت دارید ولی اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را باید ظرف 15 روز پس از شروع هر فصل تهیه، ارسال و پرداخت کنید.

تفاوت تجمیعی و تجمعی در ارسال معاملات فصلی

تجمیعی و تجمعی اصطلاحاتی هستند که در مورد معاملات فصلی زیاد می‌شنوید. اما این دو اصطلاح دقیقا چه تفاوتی دارند؟ وقتی که اطلاعات معاملاتی خودتان را بدون در نظر گرفتن طرف مقابل (یعنی کسی که کالای شما را خرید یا کالایی را از او خریداری کرده‌اید) و همچنین کالا و خدمات عرضه شده یا خریداری شده به صورت کلی ارسال می‌کنید به این کار تجمعی می‌گویند.

تهیه صورت معاملات فصلی با استفاده از نرم افزار حسابداری سپیدار

تهیه و تنظیم صورت معاملات فصلی در موضوع مالیات‌ها و اجرای جزییات و قوانین مربوط به ان یکی از دغدغه‌های ذهنی مودیان بوده و برای برای تهیه و ارسال آن بایستی رعایت فرمت‌های خاص ارائه شده توسط سازمان امور مالیاتی مورد توجه قرار بگیرد. صورت معاملات فصلی در نظام اقتصادی و مالیاتی کشور یک سند بسیار مهم و مبنای تصمیم گیری‌های کلان اقتصادی بوده و مقدمات برقراری عدالت اقتصادی و اجتماعی را فراهم می‌ارود.

به بیان ساده تر صورت معاملات فصلی در واقع جزییات خرید و فروش و معاملات تجار و صاحبان کسب و کار بوده که باید در مهلت‌های تعیین شده در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار بگیرد و این الزام طبق ماده ۹۵ قانون مالیات‌های مستقیم باید انجام شود. شما بخوبی می‌دانید که امروزه این امور به سادگی توسط نرم افزار حسابداری سپیدار سیستم انجام می‌شود. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم برای درک بهتر معاملات فصلی در سپیدار، مقاله نحوه تهیه آسان گزارش فصلی با نرم افزار سپیدار را از دست ندهید.

آموزش تصویری تهیه گزارش فصلی با استفاده از نرم افزار سپیدار

 • آیا دفاتر اسناد رسمی‌ مکلف به اجرای دستورالعمل 169 مکرر هستند؟براساس دستورالعمل اجرایی ماده 169 مکرر کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی موضوع بند “الف” و” ب” ماده 95 قانون مالیات‌های مستقیم از جمله دفاتر اسناد رسمی‌ مکلف به اجرای دستورالعمل مذکور هستند.
 • دفاتر اسناد رسمی‌برای اجرای ماده 169 مکرر مکلف به ارسال چه اطلاعاتی هستند؟دفاتر اسناد رسمی‌باید مبالغ دریافتی بابت ثبت قراردادها، معاملات، اسناد و غیره را که تحت هر عنوان از جمله “کارمزد” و “حق‌التحریر” از مشتریان برای انجام امور مربوطه دریافت می‌نمایند. در فهرست فروش وکلیه هزینه‌ها بابت خریدهای انجام پذیرفته را در فهرست خرید ثبت و ارسال نمایند؛ لازم به توضیح است ارسال مبالغ قرارداد بین متعاملین، متصالحین و غیره به هیچ عنوان ضروری نیست و ارتباطی با تکالیف دفاتر اسناد رسمی‌در اجرای ماده مذکور را ندارد.
 • فهرست پرداخت قراردادها برای ارسال چه اطلاعاتی است؟
  1. الف) فهرست پرداخت قرارداد فقط در خصوص مواردی که پرداخت بابت قراردادی انجام می‌شود که برای هر فصل برای پرداخت‌های صورت گرفته بابت قراردادها تکمیل و ارسال می‌گردد. به عنوان مثال: قراردادهایی که دارای کارفرما و پیمانکار/ مشاور هستند، می‌بایست فقط کارفرما فرم قرارداد را پر نموده و در قسمت “مبلغ کل قرارداد” مبلغ اصلی قرارداد را ذکر نماید و در قسمت “پرداخت” هر گونه پرداخت از مبلغ مذکور را درج نماید و نیازی به درج مجدد اطلاعات در قسمت خرید ناست و پیمانکار/ مشاور می‌باید در قسمت فروش مبلغ دریافتی را عنوان نمایند.
  2. ب) اشخاصی که دریافت کننده مبلغ قرارداد هستند می‌باید قسمت فروش را تکمیل نموده و در قسمت شرح کالا شرح خدمت یا قرارداد را عنوان نمایند.
 • آیا وزارتخانه‌ها، نهادها، سازمان‌ها وشرکت‌های دولتی دارای شناسه ملی هستند؟بلی. به کلیه وزارتخانه‌ها، نهادها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی شناسه ملی تخصیص داده شده و سازمان‌های مذکور می‌توانند به سایت معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور به نشانی WWW.MDHC.ir معاونت نوسازی وتحول اداری بخش اطلاعیه هیات ماده 16 مراجعه و از طریق رابطین خود نسبت به پیگیری دریافت شناسه ملی خود اقدام نمایند با رابطین خودشان که اسامی‌آن‌ها اعلام گردیده تماس برقرار نمایند. کلیه اشخاص حقوقی در صورتیکه تاکنون شناسه ملی خود را دریافت ننموده باشند می‌توانند از شماره اقتصادی قدیم (که با عدد 411 شروع می‌شود) استفاده نمایند.
 • آیا کسب و کارهایی که فقط ارائه خدمات می­کنند هم باید در سامانه معاملات فصلی اقدام به ارسال صورت معاملات فصلی کنند؟

  باید به این موضوع توجه داشته باشید که تا سال 1394 خرید و فروش خدمات مصداق خرید و فروش فصلی به حساب نمی­آمد و نیازی نبود که معاملات حاصل از ارائه خدمات در سامانه معاملات فصلی ثبت شود. اما از فروردین سال 1395 و در اصلاحیه جدید این قانون مقرر شد که ارائه کنندگان خدمات نیز اقدام به اجرای قانون کنند و صورت معاملات فصلی خود را به سازمان امور مالیاتی تسلیم کنند.

وب سرویس فروشگاه اینترنتی

با وب سرویس فروشگاه اینترنتی امکان دریافت موجودی و قیمت بروز کالاها ازانبار نرم افزار سپیدارسیستم فراهم خواهد شد و سفارش‌های دریافت شده در فروشگاه اینترنتی به صورت اتوماتیک  به نرم افزار سپیدارسیستم ارسال می‌شود. این یکپارچگی  آنلاین علاوه بر کاهش هزینه و خطای نیروی انسانی موجب افزایش سرعت و دقت واحد فروش و مدیریت مالی در شرکت می شود. اتصال آنلاین و دائمی فراهم شده باعث می‌شود که کالاهای شرکت به صورت اتوماتیک از نرم افزار سپیدارسیستم به فروشگاه‌ اینتر‌نتی‌ منتقل و موجودی شرکت یکپارچه شود. در واقع به محض اتمام موجودی یک کالا در انبارنرم افزار سپیدارسیستم، همان کالا در فروشگاه اینترنتی ناموجود می‌شود و از مشکلات مربوط به ناهماهنگی موجودی بین نرم افزارسپیدارسیستم و فروشگاه اینترنتی جلوگیری می‌کند.

 • بروزرسانی خودکار موجودی و قیمت کالاهای فروشگاه اینترنتی از نرم افزار سپیدارسیستم
 • ارسال خودکار سفارشات ثبت شده در فروشگاه اینترنتی به نرم افزار سپیدارسیستم
 • تبدیل سفارش‌های دریافت شده به فاکتور فروش و صدور سند حسابداری
 • بررسی کردن موجودی کالا انبار نرم افزار سپیدار در زمان ثبت سفارش فروشگاه اینترنتی
 • امکان فروش کالاها با قیمت متفاوت در فروشگاه اینترنتی
 • امکان فروش کالاها به صورت پرداخت آنلاین یا پرداخت در محل
 • و…

تمام فروشگاه‌های اینترنتی با هر تکنولوژی و زیرساخت پیاده‌سازی شده‌ای امکان اتصال به وب سرویس فروشگاه اینترنتی را خواهند داشت. در واقع هر نوع فروشگاه‌های اینترنتی که به صورت اختصاصی با زبان برنامه نویسی PHP و … راه اندازی شده‌اند تا فروشگاه‌های اینترنتی که از افزونه ووکامرس وردپرس برای مدیریت فروشگاه اینترنتی استفاده می‌کنند می‌توانند به وب سرویس فروشگاه اینترنتی متصل شوند.

تخفیفات پشتیبانی سپیدار سیستم

از تاریخ چهارشنبه 18 خردادماه  1401 به مدت محدود تخفیفات پشتیبانی سپیدار سیستم به شرح زیر اجرایی شده است:

🔹اعمال تخفیف فقط برای مشتریان سپیدار سیستم می باشد.
🔸10% تخفیف جهت خرید کلاب باشگاه مشتریان سپیدار سیستم
🔹25% تخفیف جهت خرید پشیبانی سپیدار سیستم به صورت تماس تلفنی و ریموت در ساعت کاری

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به باشگاه مشتریان سپیدار سیستم مراجعه نمایید.

مشتریان گرامی از طریق باشگاه مشتریان سپیدار سیستم (کلاب سپیدار سیستم ) میتوانید آخریت نسخه نرم افزاری سپیدار سیستم را نیز دریافت نماییید.

 

 

 

 

 

30درصدتخفیف نرم افزارسپیدار سیستم

تا 30 درصد تخفیف خرید نرم افزار حسابداری سپیدار سیستم

مشتریان گرامی برای خرید نرم افزار حسابداری سپیدار سیستم از تاریخ 16 خرداد ماه الی 29 خرداد ماه می توانید تا 30 درصد تخفیف بهره مند شوید.
شرایط فروش و درصد تخفیف نرم افزار سپیدارسیستم به شرح ذیل می باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر ، مشاوره و دمو رایگان نرم افزار سپیدار همکاران سیستم با شماره های 02144878296 و 09197790503 با همکاران ما در ارتباط باشید.

شرایط طرح فروش درصد تخفیف
خرید 1 سیستم 5 درصد تخفیف وِیژه
خرید 2 سیستم 5 درصد تخفیف ویژه + 10 درصد تخفیف بسته
خرید 3 و 4 سیستم 10 درصد تخفیف ویژه + 10 درصد تخفیف بسته
خرید 5 سیستم و بیشتر 20 درصد تخفیف ویژه + 10 درصد تخفیف بسته

نرم افزارسپیدار سیستم با توجه به نوع فعالیت کسب و کارها ، بسته های سفارش گیری و پخش، بازرگانی، تولیدی، خدماتی و پیمانکاری را طراحی نموده که هر کدام شامل سیستم‌ها و زیرسیستم‌های مختلف است.نرم افزار سپیدار سیستم شامل سیستم‌های مختلفی از جمله حسابداری، دارایی ثابت، مشتریان و فروش، پخش و سفارش‌گیری، دریافت و پرداخت، انبار، حقوق و دستمزد، پیمانکاری، تولید، تردد و سفارشات خارجی است.